İngilizce Türkçe Çeviri İçin Kullanabileceğiniz En İyi Sözlükler
İngilizce'de henüz bilmediğiniz kelime veya cümleler için bir çeviriye mi ihtiyacınız var? Bu ücretsiz Türkçe - İngilizce çeviri için kullanabileceğiniz uygulamalar bir kelime veya cümleyi çevirmek için mükemmeldir. Başka bir dile hızlı bir çeviriye ihtiyacınız olduğunda nereye gidersiniz? Bir arkadaş mı yoksa bir yabancı dil sözlüğü mü? Kelimeleri sık sık çevirmeniz gerekiyorsa kullanışlı bir çeviri uygulaması kullanabilirsiniz.

1. Google Translate

Google Translate

Google Çeviri; en popüler çevrimiçi Türkçe İngilizce çeviri hizmetlerinden biri tanesi ve Google tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ayrıca çevrilecek uzun bir metniniz varsa Google Çeviri sitesi tam size göre. Metniniz için daha fazla alanınız var ve el yazısı veya klavye seçeneklerinden giriş yönteminizi seçebilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer özellikler arasında çevrilmiş metni kaydetme, dinleme, paylaşma veya kopyalama yer alır. Ayrıca çevirinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız bir düzenleme önerebilirsiniz. Google Çeviri 100'den fazla dili destekliyor.

https://translate.google.com

2. Yandex Çeviri

Yandex Çeviri

Yandex Çeviri; sözcüklerin, deyimlerin, fotoğraf veya resimlerdeki metinlerin, sitelerin ve mobil uygulamaların otomatik olarak çevrilmesini sağlayan bir ücretsiz ve online çeviri servisidir. Tamamen metinden oluşan çevirilerin yanı sıra cümle içindeki sözcükler için çeviri önerileri, doğru telaffuz notları ve kullanım örnekleri sağlar.

Yandex'in geliştirdiği makine çevirisi teknolojisi kullanılır. İngilizce, Türkçe, Çince, İspanyolca veya Almanca gibi bilindik dillerin yanı sıra ayrıca Sindarin (Elfçe), Esperanto veya Emoji gibi farklı ve pek bilinmeyen diller üzerinde de çalışıyor.

90'dan fazla farklı dille çalışabilmektedir. Ayrıca, sohbet içerisindeki metinlerin çevirisini yapmak için Yandex Çeviri botunu Telegram'da kullanabilirsiniz.

https://ceviri.yandex.com.tr

3. Zargan

Zargan

Zargan; bir milyondan fazla kelime ve terim ile 2001'den bu yana hizmette olan bir sözlük ve çeviri servisidir. Tüm anlamlar, örnek cümleler, deyimler, eşanlamlılar, zıtanlamlılar, İngilizce Türkçe çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, en sık kullanılan İngilizce kelimeler için kullanabilirsiniz.

Ayrıca Zargan sözlüğü özellikle hukuk, tıp, sağlık, bankacılık ve finans, inşaat, mimari, mühendislik, otomotiv, muhasebe, BT ve bilgisayar ve deyimler gibi özel alanlarda güçlüdür.

https://www.zargan.com

4. Tureng

Tureng

Tureng; 15 seneden fazla çeviri geçmişine ve deneyimine sahip çevirmenler tarafından kurulmuş olan online ve ücretsiz bir sözlük hizmetidir. Temel olarak çeviri sektöründe çalışan ve dış ticaret yazışmaları yapan kullanıcılar odaklanmış durumda.

Her kelimeye, terime, deyime, söz öbeklerine ve kullanım alanlarına göre bütün anlamlarına kolayca ve hızla ulaşılabilen bir kaynak sunan Tureng sözlüğü geniş bir ekip tarafından özenle devam ettirilmektedir.

Kullanıcı aramalarıyla sürekli olarak güncellenmeye devam ediyor ve kolay kullanıma sahip arayüze sahip.

https://tureng.com

5. Sesli Sözlük

Sesli Sözlük

Sesli Sözlük; 1999 yılında hizmet vermeye başlamış bir sözlük, çeviri web sitesi. Kullanıcılarına, toplam 20 farklı dilde 20 milyon kelimenin çevirisini yapma, kelimelerin farklı aksanlarda nasıl okunduğunu dinletme, kelimelerin öğrenimini kolaylaştıran oyunlar oynayabilme ve her türlü platformdan Sesli Sözlük’e ulaşabilme gibi imkanlar sunuyor.

https://www.seslisozluk.net

6. Cambridge Dictionary

Cambridge Dictionary

Cambridge Dictionary; İngilizce öğrenenler, öğretenler için materyaller, yayınlar ve öğretmeler, öğrenciler, okullar için İngilizce öğrenme çözümlerine sahip Cambridge English tarafından 1999 yılında tamamen ücretsiz olarak sunmaya başladı.

Cambridge Dictionary içinde sözlük, dil bilgisi, İngilizce eş anlamlılar gibi ücretsiz servisler yer alıyor.

https://dictionary.cambridge.org

7. Bab.la Çeviri

Bab.la Çeviri

bab.la; ücretsiz bir online dil platformdur. 28 dil'de 56 çeviri sözlüğü bulunmaktadır. Ayrıca 12 dilde dil forumu, kelime dersleri, dil oyunları, testler, fiil çekimi, iş, gezi ve üniversite ile alakalı sözcük gurupları ve staj platformu yanında birçok başka dil ile ilgili servisi de bulabilirsiniz.

https://tr.bab.la

8. Tatoeba

Tatoeba

Tatoeba; büyük bir cümle ve çeviri veri tabanı ve topluluğudur. Çeviri İçeriği, binlerce üyenin gönüllü katkılarıyla durmadan gelişmektedir.

Aynı zamanda Tatoeba kelimelerin bağlam dahilinde cümle içinde nasıl kullanıldığını gösteren bir araçtır. Siz istediğiniz kelimeleri yazar, Tatoeba ise belirttiğiniz dilde bu kelimeleri ve çevirilerini içeren sonuçları gösterir.

Tatoeba (Japoncada örneğin demektir) bu amaca hizmet etmektedir. Bu proje, 2006'da Trang Ho tarafından Sourceforge'ta sunulan multilangdict adıyla oluşturulmuştur.

https://tatoeba.org/tr

Bu içeriğe tepki ver