İngilizce Dil Seviyeleri
CEFR (A1, A2, B1, B2, C1 ve C2) 6 referans İngilizce seviyesi, bir kişinin İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standart olarak yaygın olarak kabul edilmektedir. Ayrıca CEFR İngilizce seviyeleri, tüm modern İngilizce dil kitapları ve İngilizce dil okulları tarafından kullanılmaktadır.

A1 İngilizce (Başlangıç)

A1 İngilizce seviyesi, tanıdık günlük ifadeleri ve çok temel ifadeleri anlayıp kullanabilen İngilizce kullanıcılarına karşılık gelir.

Somut türden ihtiyaçların karşılanmasına yönelik tanıdık günlük ifadeleri ve çok temel ifadeleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendini ve başkalarını tanıtabilir, nerede yaşadığı, tanıdığı insanlar ve sahip olduğu şeyler gibi kişisel ayrıntılarla ilgili sorular sorabilir ve soruları yanıtlayabilir. Diğer kişinin yavaş ve net konuşması ve yardım etmeye hazır olması koşuluyla basit bir şekilde etkileşim kurabilir.

A1 İngilizce seviyesine ulaştığınızda; kelime dağarcığı yaklaşık 700 kelimedir. A1 İngilizce seviyesinedeki bir sınavı geçmek ve bu seviyeye ulaşmak için yaklaşık 100 saat çalışma gereklidir.

A1 İngilizce seviyesine ulaşmak için; Duolingo gibi yeni başlayanlar için tasarlanmış ve A2 seviyesine ulaştığınızda eskisi kadar yardımcı olmayı bırakan kullanımı kolay İngilizce uygulamaları denemelisiniz.

A2 İngilizce (Temel)

A2 İngilizce Seviyesi, temel ifadeleri anlayabilen ve basit bir şekilde iletişim kurabilen İngilizce kullanıcılara karşılık gelir.

En doğrudan ilgili alanlarla ilgili cümleleri ve sık kullanılan ifadeleri anlayabilir (örneğin, çok temel kişisel ve aile bilgileri, alışveriş, yerel coğrafya, istihdam). Bilinen ve rutin konularda basit ve doğrudan bilgi alışverişini gerektiren basit ve rutin görevlerde iletişim kurabilir. Geçmişi, yakın çevresi ve acil ihtiyaç duyulan alanlardaki konuları basit terimlerle tanımlayabilir.

A2 İngilizce seviyesine ulaştığınızda; yaklaşık 1500 kelimelik bir kelime dağarcığınız ve ayrıca sağlam bir dilbilgisi anlayışınız olmalıdır. A2 İngilizce sınavını geçmek için yaklaşık 180-200 saat İngilizce çalışmak gerekir.

A2 İngilizce seviyesine ulaşmak için; karmaşık olmayan konuşmalar yapmaya başlamalısınız. Günlük yaşamda ortaya çıkması muhtemel konuşma konularını inceleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, hayatta kalma İngilizcesi. A2 İngilizce seviyesine ulaşmanın etkili bir yolu da, kendinizle ilgili geçmişiniz, hobileriniz, hangi restoranları önerdiğiniz gibi temel bir sohbet için söylemek isteyebileceğiniz her şeyi içeren bir günlük hazırlamaktır. Bu aşamada yapmanız gerekenler ayrıca fiil çekimlerine ve geçmiş veya gelecek zamanlara da ciddi bir şekilde çalışmanız gerekir.

B1 İngilizce (Orta)

B1 İngilizce Seviyesi, bildik konularda metin üretebilen, görüş ve açıklamalarda bulunabilen İngilizce kullanıcılara karşılık gelir.

İş, okul, boş zaman vb. ortamlarda düzenli olarak karşılaşılan bildik konulardaki net standart girdilerin ana noktalarını anlayabilir. Dilin konuşulduğu bir bölgede seyahat ederken ortaya çıkması muhtemel çoğu durumla başa çıkabilir. Bilinen veya kişisel ilgi alanına giren konularda basit bağlantılı metinler üretebilir. Deneyimleri ve olayları, hayalleri, umutları ve hırsları tanımlayabilir ve görüşler ve planlar için kısaca nedenler ve açıklamalar yapabilir.

B1 İngilizce seviyesine ulaştığınızda; yaklaşık 2500 kelimelik çalışan bir kelime dağarcığınız olmalı ve bunların yaklaşık yarısını biraz hızlı bir şekilde hatırlayabilirsiniz. B1 İngilizce sınavını geçmek için yaklaşık 350-400 İngilizce çalışma gereklidir.

B1 İngilizce seviyesine ulaşmak için; İngilizce öğreniminizi daha ciddiye almak ve düzenli, yüksek zamanlı bir çalışma rutini planlamaktır. Bu şekilde, daha hızlı ve daha tatmin edici sonuçlar görmeye başlayacaksınız. Başlangıç ​​ve orta seviye arasındaki eşiği geçmek için, tutarlı hatalarınıza da bakmalı ve onları birer birer ortadan kaldırmaya çalışmalısınız. Anadili İngilizce olan biriyle konuşmak, çevrimiçi bir İngilizce öğretmeni gibi, yaygın hatalara dikkat çekmene ve onları yenmen için bir plan hazırlamana yardımcı olabilir. Kelime dağarcığınızı geliştirmek için kelime bankanıza daha fazla kelime öbeği eklemeye başlamalısınız. Tam cümleler, eşdizimler veya deyimsel fiiller gibi İngilizce blokları öğrenerek konuşmayı daha kolay hale getirebilirsiniz.

B2 İngilizce (Orta Üst Düzey)

B2 İngilizce Seviyesi; ayrıntılı metin üretebilen ve bir dereceye kadar akıcılık ve spontanlıkla etkileşim kurabilen kullanıcılara karşılık gelir.

Uzmanlık alanındaki teknik tartışmalar da dahil olmak üzere hem somut hem de soyut konularda karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilir. Her iki taraf için de zorlanmadan, anadili İngilizce olan kişilerle düzenli etkileşimi oldukça mümkün kılan bir düzeyde akıcılık ve spontanlıkla etkileşim kurabilir. Çok çeşitli konularda net, ayrıntılı metinler üretebilir ve çeşitli seçeneklerin avantajlarını ve dezavantajlarını vererek güncel bir konu hakkında bir bakış açısını açıklayabilir.

B2 İngilizce seviyesine ulaştığınızda; yaklaşık 4000 kelimelik bir kelime dağarcığınız olmalıdır. B2 İngilizce dil sınavını geçmek yaklaşık 500-600 İngilizce çalışmanız gerekli.

B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için; hızlı bir gelişme duygusu hissetmek istiyorsanız daha fazla risk almaya başlamalısınız. Bu, bilmediğiniz konular hakkında konuşmak, İngilizce makaleler yazmak ve dil hakkında bildiklerinizi genişletmek için kendinizi zorlamak anlamına gelir. Bu aşamada, yerel kullanıcıların nasıl daha doğal konuştuğunu, ifadeler oluşturduğunu, deyimleri nasıl kullandığını ve daha karmaşık konuları nasıl tartıştığını fark etmeniz gerekir. Ayrıca, nerede yanlış yaptığınızı veya "bu ifadenin" kulağa daha doğal gelebileceği yerleri belirtmelerine de ihtiyacınız var. Önemli olan, nerede yanlış yaptığınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmektir.

C1 İngilizce (İleri Düzey)

C1 İngilizce Seviyesi, kendini akıcı ve spontane bir şekilde ifade edebilen İngilizce kullanıcılara karşılık gelmektedir. Dili her amaç için esnek ve etkili bir şekilde kullanabilirler.

Çok çeşitli zorlu, daha uzun metinleri anlayabilir ve örtük anlamı tanıyabilir. Çok bariz bir ifade arayışına girmeden kendini akıcı ve spontan bir şekilde ifade edebilir. Dili sosyal, akademik ve profesyonel amaçlar için esnek ve etkili bir şekilde kullanabilir. Örgütsel kalıpların, bağlayıcıların ve birleşik aygıtların kontrollü kullanımını gösteren, karmaşık konularda net, iyi yapılandırılmış, ayrıntılı metinler üretebilir.

C1 İngilizce seviyesine ulaştığınızda; yaklaşık 8000 kelimelik bir çalışan kelime dağarcığınız olmalıdır. C1 İngilizce sınavını geçmek yaklaşık 700-800 saat sürer.

C1 İngilizce seviyesine ulaşmak için; İngilizceyi bir araç olarak kullanarak yeni beceriler ve bilgiler öğrenmektir. Örneğin, İngilizce bir kursa katılıp kariyeriniz veya kişisel hedefleriniz için becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda İngilizce becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. Bu şekilde sadece yeni bir beceri öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda o konuya özgü tonlarca kelime öğreneceksiniz. Orada kullandığın ifadelerle çalışabilecek ve onları aktif kelime dağarcığına dönüştürebileceksin.

C2 İngilizce (Uzman)

C2 İngilizce Seviyesi, hemen hemen her şeyi kolaylıkla anlayıp ifade edebilen ve daha ince anlam tonlarını ayırt edebilen yetkin İngilizce kullanıcılara karşılık gelir.

Duyduğu veya okuduğu hemen hemen her şeyi kolaylıkla anlayabilir. Tutarlı bir sunumda argümanları ve açıklamaları yeniden oluşturarak farklı sözlü ve yazılı kaynaklardan gelen bilgileri özetleyebilir. Daha karmaşık durumlarda bile daha ince anlam tonlarını ayırt ederek kendini spontane, çok akıcı ve kesin bir şekilde ifade edebilir.

C2 İngilizce seviyesine ulaştığınızda; yaklaşık 16000 kelimelik bir kelime dağarcığınız olmalıdır. C2 İngilizce sınavını geçmek yaklaşık 1.000-1.200 saat sürer.

C2 İngilizce seviyesine ulaşmak için; İngilizce dilini hayatınıza tamamen entegre etmeniz gerekir. Bunu günlük olarak kullanmak ve anadili İngilizce olan kişilerle konuşmak süreci hızlandıracak ve sizi C2 seviyesine daha hızlı götürecektir. Konfor alanınızın dışına çıkın ve tartışmalar, etkinlikler ve hatta tarihler gibi İngilizce dili kendiliğinden kullanmanız gereken durumlara girin. Sonunda, artık konuşmaları önceden düşünmeniz gerekmeyecek. Bunu yapmanın bir yolu, tamamen İngilizce konuşulan, ana dilinizi kullanamayacağınız bir ülkeye gitmek veya bir süre yaşamak olabilir. Bu sizi hızlı bir şekilde uyum sağlamaya zorlayacaktır.

İngilizce seviyenizi test etmek için İngilizce Seviye Testi'ne katılabilirsiniz.

Bu içeriğe tepki ver