Pasaport Başvurusu ve Fiyatları Hakkında Tüm Merak Edilenler - 2023
Dünyayı gezebilmemiz için devlet kurumları tarafından verilen ve kimlik belgesi niteliğini taşıyan pasaport hakkında çok kapsamlı bir rehber hazırladık. Pasaport Başvurusu ve Fiyatları Hakkında Tüm Merak Edilenler bu rehberde başlıklar halinde anlatılıyor. Tüm bilgiler 2023 yılını içeren güncel bilgilerdir. Pasaport başvurusu yaparken ihtiyacınız olan belgeler, izlemeniz gereken süreç, Pasaport fiyatları ve daha fazlasını bu rehberde bulacaksınız.

Pasaport başvuru

Eskiden olduğu gibi aylarca beklemenizi gerek yok. Son yıllarda pasaport başvurusu, artık internet üzerinden yapılıyor ve randevulu sisteme göre çalışıyor. Pasaport başvuru yapabileceğiniz internet siteleri ve iletişim kanalları aşağıda listelenmiştir: 

E-Devlet üzerinden, nüfus müdürlüğü internet web sitesinden veya telefon ile pasaport başvurusu yapmak için randevunuzu oluşturabilirsiniz. Bu sayede saatlerde sıra beklemenize gerek kalmaz.

Pasaport çıkarma

Pasaport çıkarma

18 yaşından büyük her Türk vatandaşı, pasaport çıkarma için bireysel başvuru yapabilmektedir. 18 yaşından küçük bireyler ise ebeveyn onayı ile pasaport çıkarabilmektedirler. İlk kez pasaport çıkaracaksanız 3 adımı takip ederek kolayca pasaport alabilirsiniz. Önce pasaport başvurusu yapmak için randevu alıyorsunuz, belgeleri tedarik edip gerekli ödemeleri yapıyorsunuz. Bu süreç sonrasında birkaç gün içinde pasaportunuz adresinize teslim ediliyor.

Pasaport randevu

Pasaport randevu

Son yıllarda yapılan değişiklik ve düzenlemeler sonrasında, artık pasaport randevu ve başvuru işlemleri artık emniyet müdürlüklerinden değil, nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Polisin iş yükünü azaltmak ve işlemleri daha pratik kılmak adına atılan bu adım, pasaport başvuru sürecini inanılmaz kolaylaştırdı. Nüfus Müdürlüğü internet sitesi, e-devlet veya Alo 199 üzerinden pasaport randevusu alınabiliyor. Randevu alırken karşınıza çıkan seçeneklere göre istediğiniz il veya ilçeden başvuru yapabiliyorsunuz.

Pasaport fiyatları

Pasaport fiyatları

2023 yılına ait güncel pasaport ücretleri aşağıda listelenmiştir. Bu yayınladığımız pasaport fiyatları listesi, direkt olarak pasaport başvuru sitesinden alınmıştır. Hizmet damgalı pasaportlar ve hususi pasaportlar için harç bedeli alınmadığını hatırlatalım. Her sene pasaport ücretleri ve defter bedellerine zam geldiği için, pasaport başvuru sürecini uzatmamanızı öneriyoruz.

2023 yılına ait güncel pasaport ücretleri

Süre Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 Aylık

689,70 TL

501,00 TL

1.190,70 TL

1 senelik

1.008,30 TL

501,00 TL

1.509,30 TL

2 senelik

1.646,10 TL

501,00 TL

2.147,10 TL

3 senelik

2.338,50 TL

501,00 TL

2.839,50 TL

3+ senelik

3.295,50 TL

501,00 TL

3.796,50 TL

Pasaport için gerekli evraklar ve belgeler

Pasaport başvurusu yapmadan önce sizden istenilen bazı belgeleri hazırlayıp pasaport randevunuzu almalısınız. Pasaport için gerekli evraklar ve belgeler, talep ettiğiniz pasaport çeşidine göre değişmektedir. Her pasaport çeşidi için sizden farklı belgeler talep edilebilir. O yüzden biz burada sadece Bordo Pasaport olarak bilinen Umuma Mahsus Pasaport için talep edilen belgeleri listeleyeceğiz. İşte her Türk vatandaşından istenilen Pasaport belgeleri: 

  • T.C. Kimlik kartınız
  • Son 6 aya ait olan 1 biyometrik fotoğraf
  • 18 yaşından küçükler için muvafakatname
  • Öğrenci iseniz ve harç bedeli ödemek istemiyorsanız, eğitim kurumunuzdan alınan öğrenci belgesi
  • Başvuru yapmadan önce defter ve harç bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Ödeme makbuzları sisteme otomatik düşmektedir. Ayrıca banka dekontu almanıza gerek yoktur.
  • Daha önce almış olduğunuz eski bir pasaportunuz varsa, başvuruda bunu ibraz etmelisiniz.

Pasaport harç bedeli ne kadar?

Pasaport başvurusu yaparken ödemeniz gereken kalemler, defter bedeli ve harç bedeli olarak ikiye ayrılıyor. Pasaport harçları her sene güncelleniyor ve genellikle defter bedelinden çok yüksek oluyor. Aşağıda listelediğimiz Pasaport harcı bedelleri güncel fiyatlardır. Bu sayede Pasaport harcı ne kadar sorusunun yanıtını merak edenleri de aydınlatmış olalım. Aşağıdaki fiyatlara defter bedelleri de eklenmektedir. 

2023 Yılı Güncel Pasaport Harç Fiyatları

Süre  Harç Bedeli
6 Ay

689,70 TL

1 Yıl

1.008,30 TL

2 Yıl

1.646,10 TL

3 Yıl

2.338,50 TL

3+ Yıl

3.295,50 TL

Pasaport nasıl alınır? pasaport nereden alınır?

İlk kez pasaport başvurusu yapacak olan kişilerin merak ettiği tüm soruları bu rehberde cevapladık. Pasaport nasıl alınır veya pasaport nereden alınır gibi en sık sorulan soruların yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız. Pasaport başvuruları artık il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Başvurunuz için gerekli olan belgeleri derledikten sonra size en yakın ilçe nüfus müdürlüğünden online randevu alıp pasaport başvurusu yapıyorsunuz. Pasaport talebiniz onaylandıktan 1 hafta içinde pasaportunuz adresinize posta ile gönderiliyor.

Pasaport defter bedeli

Pasaport başvurusu yaparken bazı zorunlu ödemelerin yapılması şarttır. Pasaport defter bedeli ve harç ücretleri yatırılmadan, pasaport randevusu almayınız. Aksi halde bu eksikleri tamamlamak için yeniden randevu almanız gerekecektir. 2023 yılında geçerli olan Pasaport defter ücretleri aşağıdaki şekildedir.

2023 Yılı Güncel Pasaport Defter Bedelleri

Süre Defter Fiyatı
6 Ay

501,00 TL

1 Yıl

501,00 TL

2 Yıl

501,00 TL

3 Yıl

501,00 TL

3+ Yıl

501,00 TL

Pasaport defter ücreti tüm başvuru süreleri için aynıdır ve 2023 yılı boyunca 501,00 TL olarak belirlenmiştir. 

Pasaport yenileme

Tüm pasaport çeşitlerinde, Pasaport yenileme işlemi yeni pasaport başvurusu olarak yapılmaktadır. Yani mevcut pasaportların süreleri uzatılmamaktadır. Pasaport başvurusu için talep edilen tüm belgeler ve yatırılması gereken harç tutarları aynıdır. Pasaportunuzun süresi dolduysa, yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru süresi, adımları ve ödemeler aynı süreçte devam etmektedir.

Pasaport kaç günde çıkar? pasaport kaç günde gelir?

Pasaport başvurumuzu yaptık, tüm gereken adımları tamamladık ve heyecanlı süreci beklemeye başladık. Peki, Pasaport kaç günde çıkar? İlk kez pasaport randevusu alan kişilerin en çok merak ettiği soruların başında pasaport kaç günde gelir sorusu gelmektedir. Normal şartlarda pasaportunuz 1 hafta içinde adresinize teslim edilmektedir. Ancak olağanüstü durumlarda, yani yoğunluk olduğu zaman bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Bazen posta dağıtım merkezinden kaynaklı gecikmeler yaşanabilmektedir. Gecikme yaşanması durumunda bu süre 15 güne kadar çıkabilmektedir. Bu gibi durumda telefonla bilgi alabilir ve gecikmenin durumunu öğrenebilirsiniz.

Pasaport Çeşitleri

Aslında 6 farklı pasaport çeşitleri vardır ancak öğrenci pasaportu dediğimiz pasaport türü, sadece harç ve defter bedellerinde kolaylık sağlamaktadır. Bunun haricinde ekstra bir özelliği yoktur.

Bordo Pasaport

Bordo pasaport, klasik Türk vatandaşı pasaportudur. Bordo pasaport olarak bilinen bu pasaport çeşidi, her Türk vatandaşı tarafından alınabilir. 38 sayfalık olan umuma mahsus pasaport, 6 ay ile 10 senelik süre zarfında alınabilir.

Hususi Pasaport

Hususi pasaport, birçok seyahat ve vize özgürlüğü sunan Yeşil Pasaport, üstün özelliklere sahip bir pasaport çeşididir. Hususi pasaport olarak bilinen bu pasaport, aynı zamanda pasaport sahibinin ailelerini de sınırlı olarak kapsamaktadır. Son zamanlarda yapılan yasal değişiklikler, yeşil pasaport almaya hak kazanan kişilerin sayılarını arttırdı. Eskiden sadece belirli süre devlet adına çalışan kişilere verilirdi. Ancak şimdi ihracat yapan patronlara ve belirli ticari kriterleri taşıyan kişilere de verilmektedir.

Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak bilinen yeşil pasaport, 5 yıllık süreli verilen özel bir pasaport türüdür. Ayrıcalıklı özelliklere sahiptir.

Umuma Mahsus Pasaport

Umuma mahsus pasaport, bordo pasaport olarak bildiğimiz umuma mahsus pasaport, her Türk vatandaşının sahip olduğu standart pasaport çeşididir. Devlet kademesinde özel görevi olmayan herkes bu pasaportu almak için başvuru yapabilir.

Öğrenci Pasaportu

Öğrenci pasaportu, aslında klasik bordo pasaport olarak verilir ama öğrenci pasaportu olarak bilinir. Eğitim amacıyla yurtdışına gitmek isteyen öğrencilere verilir ve harç bedeli tahsil edilmez. Elbette bu pasaportu alabilmeniz için, eğitim aldığınız kurumdan edindiğiniz resmi öğrenci belgesini ibraz etmelisiniz.

Gri Pasaport

Gri pasaport, hizmet pasaportu olarak bilinen Gri Pasaport, devlet adına yurt dışında görevlendirilen yetkili kişilere verilen pasaport çeşididir. Ayrıca milli sporcular da gri pasaport başvurusu yapabilirler. Bu pasaport, sadece görev hizmet süresi boyunca geçerlidir ve dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat imkânı tanır.

Pasaport süresi uzatma

Yasa gereği, Pasaport süresi uzatma işlemi yapılmamaktadır. Yani sahip olduğunuz pasaportun kullanım süresi dolduğu zaman, yeni pasaport başvurusunda bulunmalısınız. Tüm işleyiş ve süreç aynıdır. Her pasaportun belirli bir kullanım süresi vardır ve bu süre sonunda yeniden başvuru yapılmalıdır.

Bu içeriğe tepki ver