Work and Study Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Work and Study yurtdışı programı ile yurt dışında hem eğitim hem de çalışma fırsatı bir arada sunulmaktadır. Günümüzde birçok kişinin hayali olan yurtdışında iş ve eğitim kariyer fırsatları arasında yer alan program, doğru bir yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti ile bireylerin dünyaya açılmasını sağlamaktadır.

Program kapsamında sayısız ülke yer almaktadır. Tercihlerine göre kişilerin bu ülkelerde başarılı bir kariyer fırsatı elde etmesi sağlanmaktadır. 

Yabancı dil öğrenmek, yurtdışında çalışmak ve eğitim almak için tercih edilebilecek yurt dışı programları kendi içinde farklı şartlara ve seçeneklere sahiptir. Söz konusu program ile bir yandan iyi bir yurtdışı dil okulu ile dil eğitimi fırsatı elde ederken diğer yandan çalışma imkanı da verilmektedir. Work and Study programı ile yurtdışı kariyer hedeflerini gerçekleştirmek isteyenlere önemli bir avantaj sağlanmaktadır.  

Work and Study Nedir?

Work and Study programı ile bir yandan yabancı dil eğitimi alırken diğer yandan yasal olarak çalışma imkanı verilmektedir. Çalışma süreleri ve kapsamı ise eğitim alınmak istenen ülkelere göre değişmektedir. Full time veya part time çalışma seçeneklerine yer verilen program kapsamında farklı seçenekler sunulmaktadır. 

Work and studay programı en basit haliyle yabancı dil eğitimi alacak kişilerin bir yandan eğitim alırken diğer yandan masraflarını da karşılamaları sağlanmaktadır. Eğitim aldıkları ülkede çalışma izni almaları sayesinde yeni kariyer fırsatları ile tanışmaları ve dünyaya açılmaları da desteklenmektedir.

Work and Study Ülkeleri Hangileridir?

Work and study ülkeleri arasında birçok seçenek yer almaktadır. Yabancı dil eğitimi almak ve aynı zamanda eğitim alınacak ülkede çalışma fırsatı elde etmek için birçok farklı ülke tercih edilebilir. Bu kapsamda kişinin hedeflerine ve kariyer – eğitim planlamasına göre ülkeleri ve şehirleri belirlemeleri gerekir. 

Work and study kapsamında yer alan ülkelerden bazıları ise kısaca şunlardır:

 • Kanada
 • Malta
 • İrlanda
 • Yeni Zelanda 
 • Avustralya 
 • Dubai

Hem eğitim hem de iş fırsatlarının bir arada bulunduğu yurtdışı programlarına katılım sağlamadan önce ne gibi avantajlar sağladığı ve program kapsamının ne olduğunun detaylı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir. Yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri ile etkili bir kariyer planlaması yaparak en avantajlı yurt dışı programlarının tercih edilmesi mümkündür.

Work and Study Yaş Sınırı Var Mıdır?

Work and Study yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak tercih edilecek ülkelere ve çalışma alanlarına göre farklı yaş ve eğitim şartları gidilecek ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Ülkelerin yabancı öğrenci ve işçi kabulüne ilişkin belirlenen temel şartlara göre kişilerin yurtdışı programlarına katılım sağlamaları mümkündür. Genelde 21 – 30 yaş arasında katılımcıların ağırlıklı olarak bu tür programları tercih ettikleri görülmektedir.

Mezuniyet durumu ise yine program kapsamında tercih edilecek ülke ve bu ülkede çalışılacak alanlara göre farklılık gösterebilir. Program kapsamında yurt dışında hem çalışma hem de iş imkanı sağlanarak eğitim alacak kişilerin masraflarının bir kısmını veya tamamını karşılama avantajları sunulmaktadır.

Work and Study Şartları Nelerdir?

Work and Study koşulları program niteliğine göre değişebilir. Hizmet alacağınız yurtdışı eğitim danışmanlık kurumu sizin için tüm koşulların uygun hale gelmesi ve hangi gerekliliklere ihtiyaç olduğunun belirlenmesinde yol haritasını belirleyecektir. Başvuru için ön şart aranmamaktadır. 18 yaşından büyük herkesin programa başvuru yapmaları sağlanmaktadır. Ancak gidilecek ülkeden vize almak için bazı şartlar aranır.

Malta, Dubai ve Avustralya’da 3 ay ve üzeri, İrlanda’da 6 ay olmak üzere kalınacak sürelere göre kişilerin uygun vizelere başvurması gerekmektedir. Genel şartlar ise kısaca şöyledir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Gidilecek ülkenin vize alma şartlarını sağlamak,
 • Eğitim, yabancı dil bilgisi ve diğer kriterlere göre ülke ve iş tercihlerinin başvuran kişinin profiline uygun olarak seçilmesi vb.

Diğer yurtdışı eğitim ve çalışma programlarında olduğu gibi kapsamlı ve zorlayıcı şartlar aranmamaktadır. Kişilerin başvuru yapmadan önce kendi profillerine uygun ülkeleri tercih etmeleri gerekmektedir. Work and Study yurt dışı programı bu tür koşullara sahip olması sayesinde birçok kişi tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

Work and Study ile Yurtdışına Nasıl Gidilir?

Work and Study kabul şartları ve yurtdışı kariyer planlaması yapılmasının ardından süreç başlatılmaktadır. Yurtdışında hem çalışma hem de eğitim fırsatlarını değerlendirmek isteyenlerin ilk olarak programa başvuru yapacakları güvenilir, deneyim sahibi ve kurumsal bir yurt dışı eğitim danışmanlık firmasını bulması gerekecektir.

Programa başvuru yapanlar için yurtdışına gitmek istedikleri ülkenin yabancı kabulüne ilişkin şartları sağlamaları yeterlidir.

 • Başvuru sahibinin profiline uygun ülke seçimi,
 • Kalacak yer ve iş olanaklarının belirlenmesi,
 • Vize işlemleri,
 • Ulaşım ve diğer hizmetler.

Yurtdışına çıkacaklar için birçok kriterin önceden belirlenmesi ve doğru bir planlama yapılması son derece önemlidir. Yurt dışında eğitim ve kariyer olanaklarından yararlanmak için doğru bir eğitim danışmanlığı almaları gerekmektedir.

Work and Study Yurtdışı Eğitim Programı Ne Kadar Sürer?

Work and Study süresi tercih edilecek ülkelere ve program kapsamına göre değişebilir. Kişilerin talepleri de bu sürelerin belirlenmesinde önemli bir etkendir. Program süresinin ülkelere göre değişmesi nedeniyle kişilerin kendi hedeflerine ve kriterlerine göre doğru en yüksek faydayı sağlayacak ülkeyi tercih etmeleri gerekecektir. Genel olarak program 18 – 25 haftalık sürelere sahiptir. Bu sürelerden daha az veya daha uzun süreli de çalışma olanaklarının elde edilmesi mümkündür.

Work and Study Programı Kapsamında Hangi İşlerde Çalışılır?

Work and Study Avustralya başta olmak üzere birçok farklı ülkede iş imkanları sunmaktadır. Ülkelere göre iş olanakları değişmektedir. Buna ek olarak kişinin yabancı dil bilgisi, eğitimi ve becerileri de iş bulma konusunda farklı alternatiflerin sunulmasını sağlamaktadır. Genelde yabancı dil bilgisi zayıf olan kişiler garsonluk, bakıcılık gibi temel işlerde çalışmaktadır. Ayrıca kasiyerlik, baristalık gibi işlerde de bu kişilerin yoğun olarak görev aldıkları görülmektedir.

Work and Study Avantajları Nelerdir?

Work and Study avantajları birçok farklı yönden değerlendirilebilir. Bu avantajlar arasında ilk sırada gelen ise yurt dışında para kazanma ve eğitim alma fırsatıdır. Bunun yanı sıra en sık tercih edilen yurtdışı programlarından biri olan Work and Study kapsamında elde edilecek avantajlardan bazıları kısaca şunlardır:

 • Ülke koşularına göre saatlik asgari ücret üzerinden iyi bir birikim yapılabilir,
 • Yurtdışında eğitim fırsatları elde edilir,
 • Yabancı dil becerileri gelişir ve dünyaya açılma fırsatı sağlanır,
 • Yurtdışı kariyer olanakları sunulur.

Work and Study Ücretleri Ne Kadar?

Work and Study fiyatları programın süresine, tercih edilecek ülkelere ve hizmet kapsamında göre değişmektedir. Program kapsamında çalışacağınız kurum bu nedenle oldukça önemlidir. Yurt dışında geçen sürelerde de olası sorunların çözümünde gönderici kuruluşunuzun yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti vermesi son derece önemlidir.

Yurtdışında eğitim almak ve çalışmak için tercih edilen bir program olması sayesinde programa katılım için ödenecek ücretlerin kısa süre içinde karşılanması sağlanmaktadır. Ayrıca Work and Study programı boyunca ortaya çıkacak masrafların da bir kısmı veya tamamı karşılanabilmektedir.

Bu içeriğe tepki ver